Az MNT 2015. évi díjazottjai

A Magyar Nukleáris Társaság 2015. évi díjait december 3-án a társaság ünnepi közgyűlésén adták át.

Szilárd Leó díjat kapott Osztheimer Márton a VEIKI Energia+ Kft. ügyvezető igazgatója, aki több évtizede tevékenyen részt vesz nukleáris projektek szervezésében és megvalósításában. Munkatársaival hazánkban elsőként kezdtek el foglalkozni az atomerőmű berendezéseinek öregedéskezelésével és az ő vezetésével készült el az paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbításának megvalósíthatósági elemzése. Az új paksi blokkok létesítése kapcsán ismét aktuálissá vált az erőművek hűtésére használt folyóvizekre korábban kidolgozott áramlástani modellje. Osztheimer Márton egyik fontos érdeme, hogy kiemelt figyelmet fordít a fiatal szakemberek nevelésére és felkészítésére. A VEIKI Energia+ Kft-ben létrehozott egy fiatal mérnökökből álló csoportot, amely néhány év alatt a szilárdsági számítások és törésmechanikai elemzések terén kiemelkedő eredményeket ért el. 

             

Az idei Öveges József díjat Zsigó Zsolt a nyíregyházi Bánki Donát Műszaki Középiskola és Kollégium fizikatanára vehette át az elmúlt öt évben beadott pályázatai alapján. A korábbi években készített pályázataiban bemutatta a modern fizika egyik fontos kísérleti eszközének, az atomerő-mikroszkópnak a működő modelljét, méréseihez beépítette a LEGO legújabb generációs programozható robotkészletét és a Gauss-eloszlás szemléltetésére a kukorica pattogtatásának hangját használta fel. 2015-ös pályázatában a szilárdtest nyomdetektorok alkalmazása helyett egy újszerű, kevésbé ismert kísérleti eszközt mutatott be a radon mérésekhez.  Zsigó tanár úr már 2010-ben is megkapta – korábbi pályázatai alapján – az Öveges díjat és ő az első, aki másodszor is részesült ebben az elismerésben.  

 

               

Fermi Fiatal Kutató Díjat kapott Elter Zsolt, aki 2011-ben végzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és már egyetemistakén elkezdett foglalkozni a negyedik generációs reaktorok kutatásával. Az MTA Energiatudományi Kutatóközpontban az ALLEGRO gázhűtésű gyorsreaktorra végzett számításokat determinisztikus reaktorfizikai kódokkal. Doktori tanulmányait 2012-ben kezdte meg a svéd Chalmers Műszaki Egyetemen. Jelenleg a Franciaországban a CEA Cadarache kutatóközpontban az ASTRID nátriumhűtésű reaktor biztonságával foglalkozik. Doktori témája az ASTRID reaktor neutronfluxus monitorozásához kapcsolódik és a hasadási kamrák teljesítményének javításában ért el fontos, új eredményeket.

 

              

Fermi Fiatal Kutató Díjat kapott Yamaji Bogdán, aki 2002-ben végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen és azóta a BME Nukleáris Technikai Intézetében dolgozik.  Kutatómunkájával kiemelkedő eredményeket ért el sóolvadékos reaktorok termohidraulikai vizsgálatában. Megtervezte és felépítette az MSFR (Molten Salt Fast Reactor) sóolvadékos reaktor kicsinyített, szegmentált, víz munkaközeggel működő kísérleti modelljét. A berendezés lehetővé tett, hogy laboratóriumi körülmények között kísérletileg vizsgálni lehessen a reaktorkoncepció termohidraulikai viselkedését. A mérési eredményekkel validációs hátteret biztosítanak a numerikus szimulációs modellekhez. Az egyetemen oktatja az „atomreaktorok”, „atomerőművek”, „üzemanyagciklus”, „nukleáris méréstechnika”, „fenntartható fejlődés és energetika” tárgyakat és rendszeresen vezeti a TDK dolgozatot, szakdolgozat és diplomamunkát készítő hallgatókat.

         

A Simonyi Károly emlékplakettet Cziegler István kapta a mágnesesen összetartott plazmák turbulens jelenségeinek kísérleti vizsgálata terén elért kiemelkedő eredményeiért. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szerzett fizikus diplomával a bostoni Massachusetts Institute of Technology (MIT) egyetem tokamak berendezésén folytatott kutatásokat és elsőként mutatta ki, hogy a tokamak-plazma felszínén jelenlevő turbulencia milyen érzékenyen reagál a plazma anyagsűrűségének és áramsűrűségének arányára.  Jelenleg a University of California, San Diego (UCSD) egyetemen dolgozik és a mágnesezett plazmák mélyén zajló impulzustranszport kérdéseivel foglalkozott. Méréseinek egyik fontos eredménye jelezte, hogy a gyenge és erős összetartású plazmaállapotok közötti átmenet közvetlen kiváltó oka a plazma felszíni áramlásának nemlineáris átrendeződése.