Beszámoló a Mester András Nukleáris Szaktáborról

A Nukleáris Szaktábort idén 16. Alkalommal, július 1-6. között szervezte meg a Magyar Nukleáris Társaság középiskolás diákok számára. Az elmúlt 8 tábornak és idén is Keszthely és a keszthelyi VSZK volt a házigazdája.

Az egy hetes programon 24 diák vett részt, amelynek megvalósításához a Magyar Nukleáris Társaság biztosított támogatást. A tanulók az ország minden részéből érkeztek. A tábor vezetői Ujvári Sándor (Székesfehérvár), Tarján Péter (Nyíregyháza) és a helyi szervező Farkas László (Keszthely), fizika tanárok voltak. A táborban fiatal segítőként részt vett Vavrik Márton és Szegedi-Csinády Csongor a FINE (Fiatalok a Nukleáris Energetikáért) részéről.

A programban – a korábbiakhoz hasonlóan – délelőttönként szakmai előadások kaptak helyet, bevezető és specifikus ismeretek formájában neves nukleáris szakemberek előadásában. A táborozók hallhattak az atomerőművekről, a sugárvédelemről, az orvosi alkalmazásokról, stb.

A “legizgalmasabb” előadások:

Részecskefizika és a titokzatos kvarkok, Horváth Dezső; Széchenyi - díjas professzor (HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont)

Teremtésközelben, Sükösd Csaba egyetemi tanár (BME, Nukleáris Technikai Intézet)

Nukleáris medicina, Gáldi Ádám (BME, Nukleáris Technikai Intézet)

Természetes atomreaktor egy afrikai uránbányában, Horváth Ákos (ELTE, TTK Fizikai Intézet)

A radioaktív hulladékok kezelési és tárolási koncepciói, Fábián Margit (HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont)

A Curie-család, Radnóti Katalin (ELTE, TTK Fizikai Intézet)

Hozzuk le a Napot a Földre: az ITER kísérlet, Réfy Dániel (HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont)

PSA – a nuklearis biztonság komplex megközelítése, Neubauer István (Paks 2)

Július 3-án egész napos szakmai kiránduláson vettek részt diákok, amelynek során ellátogattak Budapestre az Energiatudományi Kutatóközpontba, ahol előadások és laborlátogatások során betekintést nyertek a Kutatóközpont kutatási témáiba.

A keszthelyi szakmai programok között helyet kapott egy laboratóriumi mérés (Planck-állandó meghatározása) és egy szimulációs feladat is (egy ország villamosenergia-termelésének modellezése) a Vajda János Gimnáziumban, Farkas László, Ujvári Sándor és Tarján Péter vezetésével.

A táborlakók három látványos kísérleti show-t is láthattak, népszerű volt a FINE által szervezett ismerkedős esti program és a nukleáris vetélkedő is. Idén sem maradt el a feladatmegoldó verseny, amelyre az utolsó előtti napig lehetett beadni a megoldott feladatokat.

A délutáni programok során a táborozók a Balatonon strandolhattak, voltak a Hévízi Gyógyfürdőben, ahol egy ismeretterjesztő előadás után fürdésre is volt lehetőség. A  Festetics Kastélymúzeum sem maradhatott ki a tartalmas szabadidős tevékenységből.

A tábor utolsó napján, a záráskor táborvezetők értékelték az egy hetet, kiosztásra kerültek a különböző (feladatmegoldó, labormérő, szimulációs) jutalmak, díjak.

Ebben az évben – hagyományteremtő jelleggel, a tábor alapítójára emlékezve – a Magyar Nukleáris Társaság megalapította a Mester András díjat, amelyet a tábor vezetői és a diákok szavazatai alapján egy olyan táborlakó érdemel ki: “aki az adott évben a Mester András Nukleáris Szaktáborban a modern fizika iránti elkötelezettségével és példamutató magatartásával elnyerte a diáktársai és a tábor vezetőségének elismerését.”

Idén, először a díjat Simon János Dániel (ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium, Budapest) kapta, aki a legjobb szimulációs és mérési jegyzőkönyvet adta be, és a feladatokmegoldó versenyben is ő volt az első.  A díjat Mester András özvegye adta át.

Az elégedettségi kérdőív felolgozásából kiderült, hogy a táborozók nagyon hasznosnak és érdekesnek ítélték meg a Keszthelyen eltöltött egy hetet, a többség jövőre is eljönne! 

 

Táborvezetők