A Magyar Nukleáris Társaság 17. alkalommal szervezte meg szimpóziumát, Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központban.
A magyar nyelvű konferencia elsődleges célja a hazai műszaki-tudományos eszmecsere elősegítése, egymás kölcsönös tájékoztatása a folyó szakmai tevékenységről. Fórum a hazai szakemberek, kutatók, valamint a szakma ifjabb művelői közötti kapcsolatépítésre, információ cserére. Minden nukleáris technikához kapcsolódó, érdeklődésre számot tartó eredménnyel, ismertetéssel lehetett jelentkezni. Főként az alábbi témakörökben voltak előadások: nukleáris technikák, új generációs reaktorok, fúziós technológia, reaktorfizika, termohidraulika, nukleáris biztonság, sugárvédelem, hatósági szabályozás, üzemeltetés, szakember utánpótlás és oktatás, tájékoztatás – és végül, de nem utolsósorban az új atomerőmű blokkok létesítése.
Összesen 50 előadást hallgattak meg. A részletes program és az előadások összefoglalói a szimpózium weblapján olvashatók.
A programba ágyazva az Ünnepi Közgyűlésen adták át a Társaság díjait:
- Fermi fiatal kutatói díj – Dr. Janovics Róbert, környezetfizikus (MTA ATOMKI, Debrecen),
- Simonyi Károly Emlékplakett – Dr. Bardóczi László, plazmafizikus (Oak Ridge, USA),
- Szilárd Leó Díj – Dr. Ujvári Sándor, fizikatanár (Lánczos Kornél Gimnázium, Székesfehérvár). A nyertesek egy-egy előadásban bemutatták díjazott tevékenységüket, eredményeiket.
Az első napi programot egy színházi előadás követte, Marie Curie életéről „Radioaktív” címmel, Gyöngy Zsuzsa színésznő előadásában. A második napon egy kerekasztal beszélgetésre is sor került, amelynek témája a nukleáris asztrofizika volt.
Háttér információ
Általában: http://nuklearis.hu/xvii-nuklearis-technikai-szimpozium
Nukleon: http://nuklearis.hu/kotetenkent
Infografika: http://nuklearis.hu/infografika